Feature Finish
# Driver Name Hometown
1 - 78 - Skylar Holzhausen (TS) - Bangor, WI
2 - 36 - Dan Fredrickson (TS) - Lakeville, MN
3 - 45 - Rich Bickle (TS) - Edgerton, W
4 - 52 - Chris Wimmer (TS) - Wausau, WI
5 - 77 - Jonathan Eilen (TS) - Hampton, MN
6 - 12 - Nick Murgic - Rosemount, MN
7 - 97H - Steve Holzhausen - Bangor, WI
8 - 76 - Jason Weinkauf (TS) - Merrill, WI
9 - 39 - Andrew Morrissey (TS) - DeForest, WI
10 - 75W - Chris Weinkauf (TS) - Merrill, WI
11 - 87 - Nathan Haseleu (TS) - Marshall, WI
12 - 42 - Dennis Prunty (R) - Knowles, WI
13 - 23 - Ryan Hinner - Steven’s Point, WI
14 - 14 - Eugene Gregorich Jr - Amherst, WI
15 - 8G - Jacob Goede (TS) - Carver, MN
16 - 11 - Bobby Kendall (R) - Montello, WI
17 - 97 - James Swan (TS) (R) - Lake Geneva, WI
18 - 40 - Jeremy Lepak - Wausau, WI
19 - 1B - Nick Barstad (R) - Prior Lake, MN
20 - 25S - Jeff Storm (TS) - Waterford, WI
21 - 75T - Joel Theisen - Maple Grove; MN
22 - 58 - Cardell Potter (TS) - Camp Douglas, WI
23 - 7B - Kelsey Bauer - West Bend, WI
24 - 99 - Tim Sauter - Necedah, WI
25 - 5 - Jeremy Miller (TS) (R) - Rockton, IL
26 - 15L - Dean LaPointe - Marshfield, WI

Lap Leaders: Fredrickson (1-56); Skylar Holzhausen (57-100)

VDL, B&B Racing Engines Fast Qualifier: 78 Skylar Holzhausen (1st Career ARCAMT Pole)

Hedman Husler Hedders Husler Zone (Winners Circle): 1) 76 Skylar Holzhausen; 2) 36 Dan Fredrickson; 3) 45 Rich Bickle

Hedman Husler and Tesar Engineering Hard Charger: Skylar Holzhausen (+11 Total Event)

Provisional Starters: 1) 4 Thor Anderson; 2) 15L Dean LaPointe; 3) 5 Jeremy Miller

Next Race: ARCA Fest, Howie Lettow Memorial 150L, Monday & Tuesday, July 8th & 9th at The Milwaukee Mile in West Allis, Wisconsin

Rookie of the Year Points: 1) 42 Dennis Prunty (R) 686; 2) 11 Bobby Kendall (R) 684; 3) 97 James Swan (TS) (R) 683 4) 1B Nick Barstad 672; 5) Jeremy Miller (TS) (R) 630

Championship Points: 1) 36 Dan Fredrickson (TS) 830; 2) 52 Chris Wimmer (TS) 780; 3) 78 Skylar Holzhausen (TS) 773; 4) 87 Nathan Haseleu (TS) 758; 5) 8G Jacob Goede (TS) 743; 6) 77 Jonathan Eilen (TS) 737; 7) 75W Chris Weinkauf (TS) 729; 8) 45 Rich Bickle (TS) 728; 9) 39 Andrew Morrissey (TS) 717; 10) 76 Jason Weinkauf (TS) 711

Starting Line Up
# Driver Name
1 77 Jonathan Eilen (TS)
2 36 Dan Fredrickson (TS)
3 8G Jacob Goede (TS)
4 52 Chris Wimmer (TS)
5 23 Ryan Hinner
6 14 Eugene Gregorich Jr
7 42 Dennis Prunty (R)
8 78 Skylar Holzhausen (TS)
9 97H Steve Holzhausen
10 87 Nathan Haseleu (TS)
11 39 Andrew Morrissey (TS)
12 12 Nick Murgic
13 75T Joel Theisen
14 11 Bobby Kendall (R)
15 76 Jason Weinkauf (TS)
16 45 Rich Bickle (TS)
17 75W Chris Weinkauf (TS)
18 99 Tim Sauter
19 40 Jeremy Lepak
20 58 Cardell Potter (TS)
21 25S Jeff Storm (TS)
22 1B Nick Barstad (R)
23 97 James Swan (TS) (R)
24 5 Jeremy Miller (TS) (R)
25 15L Dean LaPointe
26 7B Kelsey Bauer
27 2K Dillon Kralovetz

Last Chance Results
# Driver Name Hometown
1 25S Jeff Storm (TS) Waterford, WI
2 1B Nick Barstad (R) Prior Lake, MN
3 97 James Swan (TS) (R) Lake Geneva, WI
4 4 Thor Anderson Bondurant, IA
5 5 Jeremy Miller (TS) (R) Rockton, IL
6 15L Dean LaPointe Marshfield, WI
7 7B Kelsey Bauer West Bend, WI
8 2K Dillon Kralovetz Bonduel, WI
9 3D Paige Decker Eagle River, WI (DNS // Mechanical)

Qualifier Results
JRI SHOCKS FAST DASH FINISH
# Driver Name Hometown
1 77 Jonathan Eilen (TS) Hampton, MN
2 36 Dan Fredrickson (TS) Lakeville, MN
3 8G Jacob Goede (TS) Carver, MN
4 52 Chris Wimmer (TS) Wausau, WI
5 23 Ryan Hinner Steven’s Point, WI
6 14 Eugene Gregorich Jr Amherst, WI
7 42 Dennis Prunty (R) Knowles, WI
8 78 Skylar Holzhausen (TS) Bangor, WI
9 97H Steve Holzhausen Bangor, WI
10 87 Nathan Haseleu (TS) Marshall, WI
11 39 Andrew Morrissey (TS) DeForest, WI
12 12 Nick Murgic Rosemount, MN
13 75T Joel Theisen Maple Grove; MN
14 11 Bobby Kendall (R) Montello, WI
15 76 Jason Weinkauf (TS) Merrill, WI
16 45 Rich Bickle (TS) Edgerton, W (DNF)

HEDMAN HEDDERS QUALIFIER FINISH
# Driver Name Hometown
1 75W Chris Weinkauf (TS) Merrill, WI
2 99 Tim Sauter Necedah, WI
3 40 Jeremy Lepak Wausau, WI
4 58 Cardell Potter (TS) Camp Douglas, WI
5 25S Jeff Storm (TS) Waterford, WI
6 1B Nick Barstad (R) Prior Lake, MN
7 15L Dean LaPointe Marshfield, WI
8 97 James Swan (TS) (R) Lake Geneva, WI
9 4 Thor Anderson Bondurant, IA
10 5 Jeremy Miller (TS) (R) Rockton, IL
11 7B Kelsey Bauer West Bend, WI
12 2K Dillon Kralovetz Bonduel, WI
13 3D Paige Decker Eagle River, WI (DNF)

Qualifying Results
# Driver Name Hometown Time
1 78 Skylar Holzhausen (TS) Bangor, WI 17.98
2 87 Nathan Haseleu (TS) Marshall, WI 18.035
3 97H Steve Holzhausen Bangor, WI 18.091
4 39 Andrew Morrissey (TS) DeForest, WI 18.112
5 36 Dan Fredrickson (TS) Lakeville, MN 18.13
6 52 Chris Wimmer (TS) Wausau, WI 18.146
7 45 Rich Bickle (TS) Edgerton, W 18.159
8 14 Eugene Gregorich Jr Amherst, WI 18.179
9 8G Jacob Goede (TS) Carver, MN 18.191
10 42 Dennis Prunty (R) Knowles, WI 18.216
11 23 Ryan Hinner Steven’s Point, WI 18.22
12 77 Jonathan Eilen (TS) Hampton, MN 18.224
13 76 Jason Weinkauf (TS) Merrill, WI 18.228
14 12 Nick Murgic Rosemount, MN 18.233
15 11 Bobby Kendall (R) Montello, WI 18.238
16 75T Joel Theisen Maple Grove; MN 18.256
17 40 Jeremy Lepak Wausau, WI 18.264
18 75W Chris Weinkauf (TS) Merrill, WI 18.275
19 58 Cardell Potter (TS) Camp Douglas, WI 18.335
20 1B Nick Barstad (R) Prior Lake, MN 18.337
21 99 Tim Sauter Necedah, WI 18.358
22 25S Jeff Storm (TS) Waterford, WI 18.384
23 97 James Swan (TS) (R) Lake Geneva, WI 18.39
24 15L Dean LaPointe Marshfield, WI 18.432
25 2K Dillon Kralovetz Bonduel, WI 18.572
26 4 Thor Anderson Bondurant, IA 18.613
27 3D Paige Decker Eagle River, WI 18.627
28 5 Jeremy Miller (TS) (R) Rockton, IL 18.648
29 7B Kelsey Bauer West Bend, WI 18.713

Hey ARCAMT Fan, do you like this post? Share it!

Tweet